Yavuz Sultan Selimin Fethettiği Yerler Nerelerdir?
15 Mayıs 2024

Yavuz Sultan Selimin Fethettiği Yerler Nerelerdir?

Yavuz Sultan Selimin Fethettiği Yerler: Sultan Selim, Osmanlı İmparatorlarının en büyük padişahından biridir. 8 yıl kaldığı saltanat süresince Osmanlı imparatorluğunun toprağını neredeyse 3 katına çıkardı. O hem büyük bir şair hem güçlü bir kumandan ve hem de yüksek bir devlet adamıydı. İkinci Bayezid'in oğlu olan Yavuz Sultan Selim, 1467'de Amasya'da dünyaya geldi. Çocukluğunda çok iyi yetişti. Dönemin en alim hocası olan Halim Çelebi'den ders aldı. Büyük bir devlet adamı olmak için tüm vasıflara haizdi. 1512 yılında tahta çıktı, 1520 yılında vefat etti.

O, korkunç bir cihangirdi. Bir gün şöyle söyledi: "Bana dünyada sadece vatan aşkı yeter. " Coştukça, "Selim bugün askerlik aşkının padişahıdır. Ne hanlıkta mukayyeddir ne de Hakana muhtaçtır. " diye dünya haritasını önüne alıyor: "Bu dünya bir padişaha azdır!" diyerek üzülürdü. Yavuz Sultan Selim hakikaten yiğit bir insandı. İri vücutlu, şahin bakışlı, pala bıyıklı, bir erkek güzeli idi. Buna rağmen çok sertti. Vezirlerin kusurunu gördüğü zaman affetmez, derhal başını vurdururdu. Saltanatı boyunca, Şimdiki Türkiye sınırlar içerisinde birçok vilayet ile Şu an Türkiye sınırları dışında kalan birçok yeri Osmanlı toprağına kattı.

Yavuz Sultan Selim, Trabzon'da vali iken memleketinin durumunu uzaktan takip ediyordu. İran Şii kuvvetleri, Anadolu içlerine doğru akın ediyorlardı. Buna çok üzülüyordu. Babası ise iyice ihtiyarlamış bulunduğundan, Fatih'in devrindeki o büyük zaferleri görünmüyordu. İstanbul'da birtakım ileri gelenler Şehzade Ahmet'i tahta çıkarmak istediler. Bunu duyan Yavuz Sultan Selim, askeriyle Rumeli'ne geçerek babasının askeriyle çarpıştı. Sonuçta kendi gücüyle 1512 tarihinde dokuzuncu padişah olarak tahta çıktı. Babasının yerine geçen Yavuz Sultan Selim ilk 3 seferini Batı'ya yapmış, ancak 4. Seferinde İran üzerine yürüyerek Irak'ı İran'dan alıp Basra körfezine çıktı. Şah İsmail'in Sünni Türkmen Akkoyunlulardan aldığı İran'ı, Sünniliğe döndürmek mümkün olmamıştır. Yavuz Sultan Selim İran'a yapılan seferle, Şah İsmail'i on iki saat içinde perişan etti. Şah Ísmail'in hazine ve altın tahtı ele geçirildi. İran'in o zamanki başkenti Tebriz'e girdi. 2500 kilometrelik bir yolu yürüyerek gelip böyle parlak bir zafer kazanmak tarihte esine az rastlanmıştır.

Yavuz Sultan Selimin Fethettiği Yerler

Adana, Hatay, Gaziantep, Mardin, Urfa, Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Tunceli illerini, Dulkadir Beyligi'ni, Musul, Kerkük ve Erbil'i Osmanlı sınırlarına dahil etti. Eyyubi Melikliği'ni aldı. 1516'da Mısır seferine çıktı. 27 Temmuz'da Ramazanoğulları Beyliği'ni ele geçirdi.

24 Agustos'ta Mısır Memlükleri ile Mercidabik Ovasında savaştı. Memlükleri kesin olarak yendi. 28 Ağustos'ta Halep'e girdi. 29 Ağustos I516'da mukaddes emanetlerin hepsi İstanbul'a getirildi. Suriye, Lübnan ve Filistin tamamen fethedilerek, Osmanlı topraklarına dahil etti.

Kendi zamanına kadar hiçbir padişahın göze almadığı koskoca Sina Çölü'nü 13 günde geçti. Yeni tekniğin verdiği imkânla bu çöl, birinci dünya savaşında, 11 günde geçilmiştir. 22 Ocak 1517`de Memlükleri Ridaniye'de tekrar yenerek Kahire'yi feth etti. Yavuz Sultan Selim, Memluk sultanının cenazesini bizzat omuzlarında taşımıştır.

Kahire'nin fethinden soma Ístanbul'a gelen Mısır uleması ile, Türk uleması Yavuz'un halife olmasını karar verdi. Daha sonra Halife Üçüncü Mütevekkil Ayasofya Camisinde mimbere çıkarak, Yavuz'un hilafetini ilan etti.

Yavuz Sultan Selim'in Vefatı, sadrazamlığa Pir Mehmet Paşa'yı verdikten sonra, ordusu ile Macaristan'a bir sefer yapmak üzere yola çıktı. Ancak, Çorlu ile Uğraş nahiyesi arasında Sirt köyünde hastalandı. Sırtında çıkan kan çıbanı büyümüştü. Durumu ağırlaşınca Kur'an'ı Kerimi alıp, Yasin suresini okurken, 1520 yılında 53 yaşındayken vefat etti. Bu zafer dolu olan yaşamı sona erdiğinde, dünya tarihide, büyük bir hükümdarını kaybediyordu.

Yavuz Sultan Selimin Fethettiği Yerler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yavuz Sultan Selim Dedesi

Yavuz Sultan Selim Dedesi

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ridaniye Savaşının Sonuçları

Ridaniye Savaşının Sonuçları

Yavuz Sultan Selim Babası

Yavuz Sultan Selim Babası

Yavuz Sultan Selim Camii Tarihi ve Mimarisi

Yavuz Sultan Selim Camii Tarihi ve Mimarisi

Yavuz Sultan Selim Dönemi Sefavi İlişkileri

Yavuz Sultan Selim Dönemi Sefavi İlişkileri

Yavuz Sultan Selim Dönemi

Yavuz Sultan Selim Dönemi