Yavuz Sultan Selim Babasını Öldürdü mü?
15 Mayıs 2024

Yavuz Sultan Selim Babasını Öldürdü mü?

Yavuz Sultan Selim Babasını Öldürdü Mü? Yavuz Sultan Selim, 10 Ekim 1470'de doğdu. Babası sultan ikinci Beyazıt, Annesi ise Gülbahar hatundur. Yavuz Sultan Selim, uzun boylu, iri kemikli, çok heybetli sert mizaçlı ve çok cesur bir padişahtı. Her Osmanlı veliahdı gibi oldukça kuvvetli bir ilim tahsili almıştı.

Babası Sultan İkinci Beyazıt, kendisi sultan olduktan sonra, oğlu Yavuz Sultan Selim hanı, askeri sevk ve idareciliğini öğrenmesi için Trabzon'a vali olarak gönderdi. Şehzade Selim Trabzon da devlet işlerinin yanı sıra, ilimle meşgul olurdu. Devrin büyük alimlerinden olan, Mevlâna Abdül Halim Efendiden ilim dersleri alırdı.

Yavuz Sultan Selim Trabzon valiliği görevini çok başarılı bir şekilde idare ediyordu. Trabzon halkına bir türlü rahat vermeyen Gürcülerin üzerine üç defa sefer etti ve bunların en önemlisi olan kutayis seferinde Kars, Erzurum ve Artvin gibi illeri feth ederek Osmanlı topraklarına kattı. Buralarda yaşayan halkın da Müslüman olmasına vesile oldu.

Yavuz Sultan Selim, devrin en cengâver silahşorlarından çok daha iyi silah kullanır, güreşmekte ok ve yay kullanmaktaki başarısı tartışılmazdı. Yavuz Sultan selim hanın bu özelliği, ona sultan olmanın kapısını aralayan en önemli sebeplerden birisidir. Çünkü yönetimdeki başarısının yanı sıra bu yönüyle de askerlerin arasında çok takdir kazanan bir kumandandı.

Yavuz Sultan Selim Trabzon valiliği, yaptığı dönemde İran'daki tehlikeyi görüyor ve İstanbul yönetimine tehlikenin büyüklüğünü bir türlü anlatamıyordu. Yavuz sultan selim vali sıfatıyla Erzurum ve Bayburt da Acemlerle savaşmış, İran da neler olup bittiğini anlamak için tebdili kıyafet İran'a gitmişti.

İkinci Beyazıt diğer oğlu Şehzade Ahmed'i kendisinden sonra tahta geçirmek istiyordu. Devletin içindeki vezirler, paşalar ve devlet erkanında sözü geçen ne kadar devlet adamı varsa hepsinin gönlü şehzade Ahmed'in babasından sonra tahta geçmesinden yanaydı.

Yavuz Sultan Selim devlet erkanının ve babasının da karşı çıkmasına rağmen, askerin desteği ile, padişah oldu.

Yavuz Sultan Selim, tahta çıktığında babası ikinci Beyazıt, hastaydı ve oğluna tahtı bıraktıktan sonra, eski Saray da ikamet etmekteydi. Vezirlerin ve Paşaların iki Sultan bir şehirde olmaz diye ısrarlarının üzerine, ikinci Beyazıt, sultan olan oğlundan izin alarak, doğduğu topraklara dönmek istediğini söyledi ve Yavuz Sultan Selim babasının bu isteğini kırmayarak izin verdi. İkinci Beyazıt, zaten çok hastaydı ve yolculuk esnasında hayatını kaybetti.

İkinci Beyazıt'ın yolda hayatını kaybetmiş olması, bu konuyla ilgili birçok asılsız iddiaların ortaya atılmasına sebep oldu.

Yavuz sultan selimin babasını Yahudi bir doktora zehirleterek öldürttüğü gibi, cahilce ortaya atılan bu asılsız iddiaların gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Çünkü, Yavuz Sultan Selim hanın babasını öldürmesi için ortada bir sebep yoktur. Bu iddiaların asıl nedeni, Yavuz Sultan Selim'i babasının ve devlet erkanının değil, ordunun Padişahlığa getirmiş olması ile ilgilidir. Yavuz Sultan Selim hanın babasını öldürttüğüne dair hiçbir ispat ve delil yoktur. Söylenenlerin hepsi sadece bir varsayımdan ibarettir.

Yavuz Sultan Selim Babasını Öldürdü Mü Yorumları

soru

Türkçü bir genç

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Şahsen bencede bir yalan sadece tahta çıkarken tahtı isteyen ağebeyini öldürdü.Şimdi bazıları sorucak o zaman kardeşi Korkut’u neden öldürdü Yavuz Sultan Selim kardeşinin tahta ilgisinin olmamasından şüphelenmişti be bunu araştırmak için ordunun başına şöyle bir mektup yazmasını söyledi:padişah siz olur musunuz Buna Korkut olumlu cevap verince onu boğdurur ağabeyi ve babasının bedduasını alan Selim 8 yıl sonra sırtında çıkan çıban nedeniyle vefat eder

Cevap yaz
cevap

Admin

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Türkçü bir genç,

Yavuz Sultan Selim'in kardeşlerini öldürme meselesi Osmanlı tarihinin tartışmalı konularından biridir. Ancak, bazı tarihçiler bu olayların devletin bekası için zorunlu olduğunu savunur. Yavuz Sultan Selim'in döneminde taht kavgaları oldukça yaygındı ve bu tür önlemler, devletin iç huzurunu sağlamak amacıyla alınmış olabilir. Korkut'un tahta ilgisi olup olmadığı ve Yavuz Sultan Selim'in niyetleri üzerine farklı görüşler mevcut. Tarihi olayları değerlendirirken, dönemin siyasi ve sosyal koşullarını da göz önünde bulundurmak faydalı olabilir.

Saygılar,

soru

Huceste

13 Nisan 2024 Cumartesi

Bazıları sürekli fatih sultan mehmedin mecbur kaldığı için babasını öldürüdüğünü söylüyor ama ben böyle biir bilgiye bir türlü inanamıyorum. Böyle büyük bir komudan bu hareket yapmaz. İşin tam olarak doğrusunu açıklayabilecek kimse var mıdır ama kesin bigiler olsun lütfen?

Cevap yaz
cevap

Admin

13 Nisan 2024 Cumartesi

Huceste,

Bu konuda tarihçiler arasında çeşitli görüşler bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet'in babasını öldürdüğü iddiası kesin belgelerle kanıtlanmış değildir ve çoğunlukla spekülasyon olarak değerlendirilir. Osmanlı tarihi ile ilgili birçok kaynakta böyle bir bilgiye rastlanmaz. Dolayısıyla, bu tür iddialara temkinli yaklaşmakta fayda var. Tarihi olayları değerlendirirken güvenilir ve akademik kaynaklara başvurmak her zaman en doğru yöntemdir.

Selamlar.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yavuz Sultan Selim Çocukları

Yavuz Sultan Selim Çocukları

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yavuz Sultan Selimin Yaptığı Yenilikler

Yavuz Sultan Selimin Yaptığı Yenilikler

Yavuz Sultan Selim Dönemi Memlük İliskisi

Yavuz Sultan Selim Dönemi Memlük İliskisi

Turnadağ Savaşı Sonuçları

Turnadağ Savaşı Sonuçları

Yavuz Sultan Selim Dönemi İran Seferi

Yavuz Sultan Selim Dönemi İran Seferi

Yavuz Sultan Selim Şiirleri

Yavuz Sultan Selim Şiirleri