Yavuz Sultan Selim Tuğrası
15 Mayıs 2024

Yavuz Sultan Selim Tuğrası

Yavuz Sultan Selim Tuğrası üzerinde yazan yazının Türkçe meali şu şekildedir; Selim-Şah bin Beyazid Han el-muzaffer daima. Tuğrada yazan şah ve han kelimeleri unvan ve padişahlıktan dolayı yazılmış olup bin oğlu anlamına gelmektedir. Yani tuğrada, Beyazid Han'ın oğlu Selim Şah denilmektedir. Osmanlı tuğralarında baba ve oğlun adlarının her ikisinin de tuğrada yazılması bir gelenektir. Bütün padişahların tuğralarında hem babalarının hem de kendilerinin isimleri yazmaktadır. Tuğranın sahibi olan padişahın ismi tuğranın en altında yazar. Tuğralar Osmanlı padişahları için oldukça büyük bir önem teşkil etmekteydi. Her yeni gelen padişah kendisi için özel olarak kendi adının ve babasının adını yazdırdığı yeni bit tuğra yaptırırdı. Bu tuğralar gönderilen mektuplarda, emirlerde, ferman ve beratlarda ve benzeri yerlere mühürlenerek tuğra bu mühre basılır ve bu emrin, fermanın padişaha ait olduğunu beyan ederdi. Tuğra, Anadolu Selçuklularında, Büyük Selçuklularda, Anadolu Beyliklerinde de görülmektedir.

Yavuz Sultan Selim Tuğrası paralarda, resmi binalarda ve resmi yazılarda da kullanılmıştır. Daha sonraları pul ve bayrak üzerinde resmi dairelerin giriş kısımlarında da arma olarak kullanılmıştır. Tuğra Osmanlı devleti için ayrı bir önem arz eder bugün dahi tuğra demek Osmanlı demektir. Tuğra, Farsça da nişan, Arapça da tevki şeklinde ifade edilir. Osmanlı tuğraları Osmanlı devletinde hükümdarın havi alameti sayılmaktadır. İlk Osmanlı tuğrası Orhan Bey zamanında görülmektedir. Osman Bey'in tuğrası bulunmamaktadır. Yavuz Sultan Selim Tuğrası dahil bütün tuğralara özel bir ihtimama gösterilirdi ve bu tuğrayı nişancı yahut tevki çekerdi. Tuğra çekmek çok büyük bir sanat istemektedir. Tuğranın her bir çizgilerinin kendi içindeki muntazam rayihası o zamanki şartlarda büyük emek istemektedir. Öyle ki tuğralar hat sanatına bir kol oluşturmuştur. Osmanlı tuğraları zaman içinde her ne kadar padişahlara göre faklı içerikte olsalar da şekil olarak belli bir şemaya oturtulmuş ve bu düzen içinde bütün padişahların tuğraları bu şekle sadık kalarak hazırlanmıştır.

Tuğranın bölümleri
  • Tuğranın Seresi (Kürsüsü): Tuğranın alt kısmında bulunur asıl metin burada yazılmaktadır. Yani padişahların ve babalarının isimleri bu kısımda yazılır.
  • Tuğranın bezeleri: Tuğranın sol tarafında bulunur. Genellikle nun harfi olarak yazılsa da bazı tuğralarda tamamlayıcı olarak kullanılmıştır.
  • Tuğranın tuğları: Tuğranın en üst kısmında bulunan elif harflerine verilen addır. Bir tek tuğra haricinde bütün tuğralarda üç adet yazılmıştır. Bu tuğlar hükümdarlık alameti olarak sayılmaktadır. Genellikle tamamlayıcı olarak kullanılmış ve bu tuğları kullanmak bir gelenek halini almıştır.
  • Tuğranın kolları (Hançere): Muzaffer kelimesinin üzerinden geçer ve sağa doğru birbirine paralel bir şekilde uzanır.
Hemen hemen bütün tuğralar bir öncekine benzetilerek hazırlanmıştır bu tuğralar da genel olarak iki beyze ve üç tuğ bulunur. 2. Murat'dan sonra Yavuz Sultan Selim Tuğrasında olduğu gibi bütün padişahların tuğralarında el-muzaffer daima tabiri kullanılmaktadır bunun anlamı daima muzaffer olan demektir. Bunun yanında tuğralara ek olarak yan kısımlarına faklı yazılarda yazıldığı bilinmektedir.

Yavuz Sultan Selim Tuğrası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yavuz Sultan Selim Nasıl Öldü?

Yavuz Sultan Selim Nasıl Öldü?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yavuz Sultan Selim'in Doğu Siyaseti

Yavuz Sultan Selim'in Doğu Siyaseti

Yavuz Sultan Selim Babası

Yavuz Sultan Selim Babası

Ridaniye Savaşının Sonuçları

Ridaniye Savaşının Sonuçları

Yavuz Sultan Selimin Hayatı

Yavuz Sultan Selimin Hayatı

Yavuz Sultan Selim Köprüsü. Özellikleri ve Ücretleri

Yavuz Sultan Selim Köprüsü. Özellikleri ve Ücretleri