Yavuz Sultan Selim Babası
15 Mayıs 2024

Yavuz Sultan Selim Babası

Yavuz Sultan Selim Babası Osmanlı Padişahlarının sekizincisi olan II. Bayezid'tir. II. BayezidFatih Sultan Mehmet Han'ın oğludur. Annesi Emine Gülbahar Valide Hatundur. 3 Aralık 1447 yılında Dimetoka'daki Dimetoka Sarayında dünyaya gelmiştir. Babası Fatih Sultan Mehmet Han ilime çok önem verdiği için ilk olarak oğlunun iyi bir tahsil almasını istemiştir. Yedi yaşında Amasya Valisi olan II. Bayezid burada Felsefe, Matematik ve hat derslerinin yanında Çağatay Lehçesi, Uygur Alfabesi, Arapça ve Farsça Eğitimleri aldı. Rumiye-i Sugra Valisi olarak Amasya'da 27 yıl kaldı. 1473 Yılında Otlukbeli savaşında kumandanlık yaptı. II. Bayezid 1479 yılında Torul ve çevresini Osmanlı topraklarına katmıştır.

Fatih Sultan Mehmet Hanın 4 Mayıs 1481'de vefat etmesi üzerine şehzade Fatih'in oğulları olan Bayezid ve Cem Sultan'a haber yolladı. Cem Sultan'a gönderilen habercinin engellemesiyle Cem Sultan babasının ölüm haberini geç öğrendi. Bu arada Bayezid'in tarafını tutan yeniçeriler İstanbul'a bir isyan çıkararak II. Bayezid'in oğlu Şehzade Korkut'u babasına vekaleten tahta çıkardılar. 22 Mayıs 1481'de oğlu Şehzade Korkut'dan tahtı resmen teslim alarak padişah oldu.

Cem Sultan abisinin tahta çıkmasını kabul etmedi bu yüzden sonradan Avrupa'nın da sonradan içine karıştığı uzun süreli bir taht kavgası ortaya çıktı. Ordusuyla İnegöl önlerine gelen Cem Sultan kardeşine karşı bu savaşta başarı sağladı. Bursa'da kendi adına hutbe okutarak ve para basarak padişahlığını ilan etti. Cem Sultan kardeşine Osmanlı Topraklarını eşit olarak paylaşma teklifinde bulundu. Fakat devletin parçalanması manasına gelen bu teklif II. Bayezid dahil hiçbir devlet görevlisi tarafından hoş karşılanmadı. Osmanlının güçsüzleşmesine neden olacak bu teklif Memluklular ve Avrupalılar tarafından desteklendi. 1481'de Yenişehir Ovasında yapılan savaşı Cem Sultan kaybetti ve geri çekildi. Sonrasında Memluklular'ın verdiği destekle 1482'de Konya'yı kuşattı sonrasında Osmanlı Ordusunun gelmesiyle kuşatmayı kaldırdı. İki ordu Akşehirde karşılaştı ve burada Cem Sultan tekrar mağlup oldu. CEm Sultan buradan Rodos'a geçti ve bir daha ülkesine dönemedi.

II. Bayezid yumuşak huylu bir padişahtı. Sanata, ibadete ve hayır işlerine çok önem verirdi. Bu yüzden kendisine Bayezid-i Veli denilmiştir. Adli mahlasıyla Türkçe ve Farsça şiirler yazmıştır. Osmanlı donanmasını yenilemiş ve yelkenli gemileri uzun menzilli toplarla donatmıştır. Akdeniz'de Osmanlı hakimiyeti kurmuştur. II. Bayezid Şah İsmail'in Şii propagandası yaparak Anadolu'yu karıştırmakla görevlendirdiği Şahkulu isyanları neticesinde oğulları babalarını başarısız gördü ve aralarında taht kavgası başladı. Yavuz Sultan Selim'in Babası II. Bayezid yeniçerilerin baskılarıyla oğlu Yavuz için 24 Nisan 1512'de tahttan çekilmiştir. Bundan sonra Dimetoka'ya geçmek istemiş ve Dimetoka'ya giderken 26 Mayıs 1512'de vefat etmiştir. Öldüğünde birçok İslam devletinde gıyabında cenaze namazları kılınmıştır.

Yavuz Sultan Selim Babası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yavuz Sultan Selimin Hayatı

Yavuz Sultan Selimin Hayatı

Yavuz Sultan Selim Şiirleri

Yavuz Sultan Selim Şiirleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yavuz Sultan Selim Dedesi

Yavuz Sultan Selim Dedesi

Yavuz Sultan Selim Tuğrası

Yavuz Sultan Selim Tuğrası

Yavuz Sultan Selim'in Doğu Siyaseti

Yavuz Sultan Selim'in Doğu Siyaseti

Yavuz Sultan Selim Bedduası

Yavuz Sultan Selim Bedduası

Yavuz Sultan Selim Babasını Öldürdü mü?

Yavuz Sultan Selim Babasını Öldürdü mü?