Ridaniye Savaşının Sonuçları
15 Mayıs 2024

Ridaniye Savaşının Sonuçları

Ridaniye savaşı Osmanlılar ile Memlûklar arasında meydana gelmiştir. Savaş 23 Ocak 1517 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu savaş 24 Ağustos 1516 yılında yapılan Mercidabık savaşının devamı niteliğindedir. Çünkü Mercidabık savaşında yenilgiye uğrayıp Kahire'ye kadar geri çekilen Memlûk ordusunun başına yeni bir komutan atanmıştı. Yavuz Sultan Selim tarafından gönderilen Memlûkların kendisine boyun eğmesi isteği karşılık bulmamıştır. Bu nedenle Ridaniye savaşı yapılmıştır. Yeni komutan olan Tomanbay, Osmanlı ordusunu Kahire'nin kuzeydoğu tarafında bulunan Ridaniye köyünde karşılamıştır. Burada gerçekleşen Ridaniye savaşına katılan Tomanbay'ın komuta ettiği ordu 20 bin kişiden oluşuyordu. 200 kadar da topu olan ordu Osmanlı ordusu karşısında yenilgiye uğramıştır. Memlûk ordusunun beklemediği bir an olan sabaha karşı Osmanlı ordusu saldırıya geçmiştir. Bu saldırıyı beklemeyen Memlûk ordusu Ridaniye savaşında kesin olarak yenilgiye uğramıştır.

Ridaniye savaşının kazanımları

Osmanlı zaferle sonuçlandırdığı Ridaniye savaşı ile birçok maddi ve manevi faydalar sağlamıştır. Mısır'ı ele geçirdikten sonra Arap yarımadası Osman'lının egemenliğine geçmiştir. Mısır'da 8 ay kadar kalan Yavuz Sultan Selim daha sonra buradan İstanbul'a doğru harekete geçti. Ridaniye savaşı ile yıkılan Memlûk devleti nden sonra Suriye, Filistin, Elcezire, Mısır ve Hicaz bölgeleri tamamen Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. Abbasi halifesinden halifeliği devr alan Yavuz Sultan Selim İslam dünyası üzerinde etkili olan bir konuma gelmiştir. Suriye ve Mısır'ın ele geçirilmiş olması ekonomik açıdan da kazanımlar sağlamıştır çünkü Kızıldeniz ticaret yolunu da Ridaniye savaşı sonrasında hüküm edebilmişlerdir. Savaştan önce Venedikli denizciler bu yolu kullanmak için Memlûklulara vergi ödüyorlardı. Ridaniye savaşından sonra hakimiyet Osmanlılara geçtiği için aynı vergi Osmanlılara ödenmeye başlamıştır.

Ridaniye savaşının sonuçları

Muharebe çok kesin bir sonuç vermemiştir ancak stratejik bakımdan büyük önem taşıyan Mısır hemen alınamamıştır ama sonuçta büyük bir direniş gösteren Memlûk ordusu yenilgiye uğramıştır. Kahire'yi herhangi bir yıkım olmadan ve ekonomik yaşantıya zarar vermeden ele geçirmek niyetinde olan Yavuz Sultan Selim direniş göstermeksizin teslimiyet göstereceklere af ilan etti ama şehirde uzun süren sokak çatışmaları çok şiddetli olarak devam etti. Fazla zaman geçmeden Osmanlı güçleri tüm şehri kontrollerine almayı başardılar ve sonuçta Memlûklular Ridaniye savaşını kaybetmişlerdir. Ridaniye savaşının önemli sonuçlarından biri olan kutsal emanetlerin ele geçilip İstanbul'a getirilmesi olmuştur. Ridaniye savaşından zaferle çıkan Osmanlı ayrıca Doğu Akdenizdeki Baharat ticaret yolunun tek hakimi konumuna gelmiştir. Ridaniye savaşı sonrası ticaret yolunu egemenliğine alan Osmanlı devleti buradan Kızıldeniz ve Hint okyanusuna açılmıştır. Ridaniye savaşı sonrası Hint okyanusuna kadar ilerleyen Osmanlılar için Kuzey Afrika yolu açılmış oldu. Ridaniye savaşını zaferle sonuçlandırıp halifelik unvanını Osmanlılara geçmesiönemli başlangıçları beraberinde getirmiştir.

Ridaniye Savaşı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yavuz Sultan Selimin Ölümü

Yavuz Sultan Selimin Ölümü

Çaldıran Savaşı Sonuçları

Çaldıran Savaşı Sonuçları

Yavuz Sultan Selim Nasıl Öldü?

Yavuz Sultan Selim Nasıl Öldü?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yavuz Sultan Selimin Yaptığı Yenilikler

Yavuz Sultan Selimin Yaptığı Yenilikler

Yavuz Sultan Selim Hayatı ve Dönemi

Yavuz Sultan Selim Hayatı ve Dönemi

Turnadağ Savaşı Sonuçları

Turnadağ Savaşı Sonuçları

Yavuz Sultan Selimin Fetihleri

Yavuz Sultan Selimin Fetihleri

Yavuz Sultan Selim Dönemi Sefavi İlişkileri

Yavuz Sultan Selim Dönemi Sefavi İlişkileri