Yavuz Sultan Selim Dedesi
15 Mayıs 2024

Yavuz Sultan Selim Dedesi

Yavuz Sultan Selim'in Dedesi, İstanbul'u fethi ile tanınan Fatih Sultan Mehmed'dir. Osmanlı Padişahları arasından yedinci hükümdar olmuştur. 1431 yılında Edirne'de doğdu. Babası İkinci Murad ve annesi Hüma Hatundur. Fatih Sultan Mehmed'in eğitimine küçük yaşta çok önem verdiler. Çocukluğu sırasında, zamanın en iyi alimleri ile çalışarak, kendisini geliştirmiştir. Batı eğitimi aldığı kadar aynı zamanda da Doğu eğitimini almıştır. Devlet iradesini öğrenmek için, Manisa Sancakbeyine atandı ve Manisa'da eğitimini devam ettirebilmek için Molla Gürani adındaki bilim adamı görevlendirildi.

Fatih Sultan Mehmed'in Mesleği

Osmanlı Devleti'nde bulunan şehzadeler, mutlaka meslek edinmesi farzdı. Fatih Sultan Mehmed kendisine seçmiş olduğu meslek ise top döküm mesleği olmuştur.

İlk Tahta geçişi

13 yaşında babası Murad'ın isteği üzerine, tahta geçti. Fakat bu durumu Haçlı birliği Osmanlı topraklarında bulunan Varna'yı ele geçirmek için saldırılarda bulundu. Bu durumda, tekrar hükümdarlığı babası olan Murad'a bırakarak Manisa'ya gitmiştir. Varna'ya kadar gelmiş olan Haçlı birliğini yenerek, zafer kazanır. Murad'ın vefatından sonra, Manisa'dan İstanbul'a gelerek tekrar Hükümdar olur.

İstanbul'un Fethi

Hz. Muhammed'in İstanbul'un Fethi ile söylemiş olduğu, "İstanbul mutlaka bir gün fethedilecektir. Onu Feth eden komutan ne güzel komutandır, Onu fetheden ordu ne güzel ordudur" sözünden yola çıkarak, İstanbul'un fethi için bütün hazırlıkları yapar ve başarılı bir şekilde İstanbul'u fethederek, Osmanlı topraklarına katar.

Fatih Sultan Mehmed, Askeri alanda göstermiş olduğu başarılardan sonra, idari alanlarda da çok büyük başarılar elde etmiştir. Fatih Sultan Mehmed, Bilim, Mimari ve Mühendislik alanlarında çalışmaların fazla olmasını sağlamıştır.

Fatih Sultan Mehmed'in evlilikler

Fatih Sultan Mehmed, Yedi evlilik yapmıştır. Kendisine Şehzade doğurmuş olan İkinci Bayezid'in annesi olan Gül Bahar Hatun ile uzun süre evli kalmıştır.
  • Halena Hatun
  • Alexias Hatun
  • Gülşah Hatun
  • Mukrime Hatun
  • Çiçek Hatun
  • Anna Hatun
Fatih Sultan Mehmed'in Çocukları
  • İkinci Bayezid
  • Mustafa
  • Cem Sultan
Fatih Sultan Mehmed'in Vefatı

Fatih Sultan Mehmed 1481 senesinde, yapacağı bir sefere hazırlanırken gut hastalığından dolayı vefat ettiği sanılmaktadır. Fakat bazı bilgilere göre, zehirlenerek vefat ettiği de söylenmektedir. Fatih Sultan Mehmed'in ölümünden sonra, yerine oğlu İkinci Bayezid geçmiştir. Fatih Sultan Mehmed, yaptırmış olduğu, Fatih Camisine defnedilmiştir.

Yavuz Sultan Selim Dedesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yavuz Sultan Selim Çocukları

Yavuz Sultan Selim Çocukları

Yavuz Sultan Selimin Ölümü

Yavuz Sultan Selimin Ölümü

Popüler İçerikler

Yavuz Sultan Selim Babası

Yavuz Sultan Selim Babası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yavuz Sultan Selim Dönemi Memlük İliskisi

Yavuz Sultan Selim Dönemi Memlük İliskisi

Yavuz Sultan Selim Bedduası

Yavuz Sultan Selim Bedduası

Yavuz Sultan Selim Tuğrası

Yavuz Sultan Selim Tuğrası

Yavuz Sultan Selim Mısır Seferi

Yavuz Sultan Selim Mısır Seferi

Yavuz Sultan Selim Dönemi İran Seferi

Yavuz Sultan Selim Dönemi İran Seferi