Yavuz Sultan Selim Şiirleri
15 Mayıs 2024

Yavuz Sultan Selim Şiirleri

Yavuz Sultan Selim şiirleri, çoğunlukla Farsça olarak yazılmıştır. Farsça'yı en iyi kullanan Osmanlı Devleti'nin padişahlarından olan Yavuz, çok güzel Farsça Divan hazırlamıştır. Bunun yanında Arapça şiirleri de bulunmaktadır. Türkçe şiirler yazdığı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. İyi bir eğitim almış olan 1. Selim, sanatçı kişiliği ile dikkat çekmektedir. Divan edebiyatında 'Selimi' mahlasını kullanarak şiirler yazmıştır. 8 yıl süren saltanatı süresince önemli zaferlere imza atmış olan 1. Selim, dönemin şairlerine esin kaynağı olmuştur. Ortaya çıkan eserler Selimnameler adıyla yazılmıştır. Onun seferleri destansı bir dille anlatılmıştır. Saltanatı sırasında dedesi Fatih Sultan Mehmet'in izinden giderek, İstanbul'u kültür merkezi yapma gayretleri göstermiştir. Seferleri sırasında Kahire ve Tebriz'i aldığında orada bulunan sanatçıları, alimleri İstanbul'a getirmiştir.

Döneminde Zembilli Ali Efendi, Tacizade Cafer Çelebi, İbni Kemal, Müeyyedzade Abdurrahman Çelebi bilim ve sanat hayatının dikkat çeken sanatçılarıdır. Kendi de şiire düşkün olduğundan, Anadolu'da şairlerin yetişmesinde katkısı olmuştur. 1. Selim'in divanında yazmış olduğu Farsça şiirler, Ali Nihat Tarlan tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir. Döneminde kendisinin Farsça şiirler yazması, Şah İsmail ve Memluk sultanı Kansu Gavri'nin daha çok Türkçe şiirler yazmış olması dikkat çekmektedir. Günümüze az sayıda ulaşmış olan, Selimi mahlasıyla yazılmış Türkçe şiirin kendisine ait olup olmadığı hakkında şüpheler bulunmaktadır. Şiirleri kendisinden sonra gelen birçok şaire esin kaynağı olmuştur.

Yavuz Sultan Selim şiirlerinden bir örnek

Yavuz Sultan Selimin aşağıdaki yazdığı şiir, soldan sağa ve yukarıdan aşağıya bölünmüş kelimelerle okunduğu zaman, anlam bütünlüğü bozulmaz. Bu olay şiir alanında ilk ve tek örnektir. 1. Selim'in bu şiiri Şah İsmail için yazdığı rivayet olunur.

Sanma şahım/ herkesi sen,/ sadıkhane/ yar olur.

Herkesi sen/ dostum sandın,/ belki ol/ ağyar olur.

Sadıkhane/ belki ol/ alemde,/ dildar olur.

Yar olur,/ ağyar olur,/ dildar olur,/ serdar olur.

Yavuz Sultan Selim Şiirleri Yorumları

soru

Ogün

26 Mayıs 2024 Pazar

Düşmanı Şah İsmailin şiirleri çok daha iyi. Şah İsmail Yavuzdan daha çok Türkdür.

Açıldı cennet kapısı
Girebilirsen gel beri
Kıldan incedir kö prüsü
Geçebilirsen gel beri

Can melek canıdır
Ten Süleyman tenidir
Suyum arslan kanıdır
İçebilirsen gel beri

Bahçelerin gülüyüm
Ayn-ı cem bülbülüyüm
Kırk kapı kilidiyim
Açabilirsen gel beri

Hatayim eyder heman
Dağı bürüdü duman
İşte İncil ü Kuran
Seçebilirsen gel beri...

Cevap yaz
cevap

Admin

26 Mayıs 2024 Pazar

Bu konuda herkesin kendi görüşü var. ޞah İsmail'in şiirleri elbette ki çok değerli ve anlamlı. Ancak her şairin ve liderin kendine özgü bir tarzı ve değeri vardır. Yavuz Sultan Selim de Osmanlı Devleti'ne büyük katkılar yapmış bir liderdir. Türk olma konusu ise tüm bu şahşiyetlerin ortak mirasıdır ve her biri kendi döneminde büyük izler bırakmıştır. Farklı bakış açıları ve yorumlar bu mirası daha da zenginleştirir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yavuz Sultan Selim Dedesi

Yavuz Sultan Selim Dedesi

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yavuz Sultan Selimin Eşleri

Yavuz Sultan Selimin Eşleri

Yavuz Sultan Selimin Tahta Çıkışı

Yavuz Sultan Selimin Tahta Çıkışı

Yavuz Sultan Selim Şiirleri

Yavuz Sultan Selim Şiirleri

Yavuz Sultan Selimin Ölümü

Yavuz Sultan Selimin Ölümü

Şah İsmail ve Yavuz Sultan Selim Hayatı ve Ölümü

Şah İsmail ve Yavuz Sultan Selim Hayatı ve Ölümü